توهم «مخاطب نزدیک» یا «شکست نور»

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که دماغ‌گیرتان در استخر از دست‌تان رها شده و به عمق آب رفته است. عمق آب نهایتا چهار متر است. دماغ‌گیر در کف استخر دیده می‌شود! لبه استخر می‌ایستید، دماغ‌گیر را نشانه ‌می‌‌گیرید. نفس عمیق می‌کشید و بعد شیرجه…
یک بار، دوبار، سه بار… اما موفق نمی‌شوید. شما بر اساس آنچه می‌بینید، درست شیرجه زده‌اید، با این حال آن را پیدا نمی‌کنید. فشار آب و کاهش اکسیژن موجود در بدن، ناچار شما را به بالا هدایت می‌کند. این همه تلاش بی‌نتیجه به علت «شکست نور» است که محاسبات ما را بر هم زده است!
شاید بشود از این اتفاق در دنیای رسانه به عنوان توهم «مخاطب نزدیک» نام برد. این توهم به خصوص در میان اصحاب رسانه که شروع به رسانه‌داری می‌کنند به شدت مشهود است. سال‌ها کار رسانه انجام داده‌اند، حالا می‌خواهند برای خود صاحب رسانه باشند. اما در پیدا کردن مخاطب یا جذب مخاطب دچار این توهم هستند. تصور می‌شود مخاطب همین‌جا کنار دستشان است و با یک گوشه چشم، به وب سایت‌شان سرازیر می‌شوند؛ اما نتایج، ذهنیت‌ها را به هم می‌ریزد. چرا؟

ماجرا همان شکست نور است، شما مخاطب را در اطراف سایت‌های موفق می‌بینید و چندین و چند بار آن رسانه‌ها را از ظن خود تحلیل می‌کنید و پیش خود می‌گویید خوب این کارها را من هم می‌توانم انجام دهم.

امروز با توجه به کثرت رسانه‌ها و مشارکت بی‌مانند مردم در تولید محتوای موجود در فضای مجازی که گاها یونیک‌ترین مطالب را منتشر می‌کنند (به یاد بیاورید اشتراک‌گذاری هر حادثه یا رخ‌دادی را از سوی مردم در شبکه‌های اجتماعی)، دیگر صرفا تولید محتوا نمی‌تواند منجر به دیده شدن یک رسانه شود، چرا که مخاطبان در این مقوله از همه جلوترند و به خوبی نقش شهروند خبرنگار را ایفا می‌کنند.

محتوا فقط کاراکتر نیست؛ رسانه‌ای را تصور کنید که اولین اینفوگرافیک‌ها را در مواجهه با رویدادی منتشر می‌‌کند. همینطور است توجه به موشن‌گرافیک، قالب‌های مختلف ویدئویی برای تولید یک محتوا، بهره‌گیری از پادکست برای ارایه کپسولی اطلاعات به همراه یک مطلب جدید که می‌تواند مصاحبه با یک کارشناس باشد و … .

بنابراین راه سخت، اما ایده‌آل توجه به ظرف و قالب محتوا در خروجی رسانه است. رسانه‌هایی از این پس می‌توانند موفق باشند که توجه خود را معطوف به نیازهای چندوجهی مخاطب در ارضای تمایلات خبری کرده باشند.
محتوا فقط کاراکتر نیست…

یک دیدگاه بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Site Footer