سقوط تبليغات و ظهور روابط عمومي

هر چند هر دو زير پرچم ارتباطات و مباني آن حرکت می‌کنند و دغدغه هر يك انتقال پيام و بسترسازي براي حضور نام تجاری در ميان افكار عمومي است، اما فعالان در هر يك از اين دو گروه روابط عمومي و تبليغات مشتركات كمي دارند و گاها زواياي فكري‌شان مشهودتر است!
اين يكي از ارزش‌هاي خبري حرف مي‌زند و آن يكي بر طبل خلاقيت مي‌كوبد تا پيام مورد نظر خود را انتقال دهد.
كتاب «سقوط تبليغات و ظهور روابط عمومي» تلاش مي‌كند بگويد تبليغات در جايگاه خود قرار ندارد و با تبليغات تنها مي‌توان نامي را يادآوري كرد و جلوي فراموشی آن را گرفت.
sketch
نويسندگان اين كتاب كه انتشارات «سيته» آن را منتشر كرده با هزار و يك برهان تلاش دارند مخاطب را متقاعد كنند اين روابط عمومي است كه نام و نشان را در اذهان شكل مي‌دهد و تبليغات جز در مواردي انگشت‌شمار هيچ‌گاه نتوانسته از پس اين مسئوليت برآيد.
کتاب به تاكيد مي‌گويد كه تبليغات به ورطه هنر افتاده، صاحبان آژانس‌های تبلیغاتی بیش از آن که به نتایج حاصل از خلاقیت‌های تبلیغاتی خود بر فروش محصول تمرکز کنند، دوست دارند در محافل خصوصی به عنوان یک اثر جذاب از تبلیغات آن‌ها یاد شود یا آژانس‌هاي تبليغاتي بيش از آن كه دغدغه فروش محصول مشتري را داشته باشند دريافت جوايزي همچون شير طلايي كن و … را دنبال مي‌كنند و به همين علت يك اثر هنري نمي‌تواند استراتژي‌هاي بازاريابي را براي فروش محصول پيش برد.
كتاب تنها يك كاستي دارد، نويسندگان مدام از برتري روابط عمومي و كم اثر شدن تبليغات مستقيم حرف مي‌زند اما كمتر از تاكتيك‌ها مي‌گويند و مخاطبان را با پرسش‌هايي در ذهن رها مي‌كنند.

یک دیدگاه بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Site Footer